این‌که این روزها ضروری است #درخانهبمانیم و #سفر_نرویم مانع این نیست که بتوانیم از تعدادی از دیدنی‌ترین جاذبه‌ها و بهترین موزه‌های جهان دیدن کنیم. اگر هِدسِتِ واقعیت مجازی (VR) داشته باشید، تجربهٔ تماشای مجازی و سه‌بعدی این جاذبه‌ها و موزه‌ها بعضا دست کمی از دیدار حضوری‌شان ندارد. اما حتی اگر مثل من هدست VR ندارید هم می‌توانید از طریق تورهای مجازی باکیفیت ۳۶۰ درجه‌ای گوگل در این اماکن و موزه‌ها بدون یک ریال هزینه گردشگری مجازی کنید و از پرسه‌زنی در آن‌ها و تماشای شاهکارهای تاریخ هنر جهان لذت و بهره ببرید.

◽اولین بار که از طریق هدستِ VR ِهم‌خانه‌ٔ شیلیایی‌ام با گردشگری مجازی سه‌بعدی در گوگل‌مپ (Google Street View) آشنا شدم واقعا هیجان‌زده‌ام کرد و چند هفته روزی چند ساعت در حال گردش در زمین بودم، از قلهٔ اورست و کوچه‌های ونیز و آبشار یوسمیتی تا مسجدالحرام و بیت‌المقدس. گویی که طی‌الارض می‌کنی. بدون هزینه. هر زمان، هر جای زمین که خواستی پرواز می‌کنی و قدم می‌زنی و با کیفیتی نزدیک به دیدار حضوری (به ویژه در جاذبه‌های مشهورتر جهان که با کیفیت بصری بهتری قابل تماشای سه‌بعدی در گوگل‌اند) هر جا که می‌خواهی می‌روی.

🔻 موزه‌گردی:

مجموعهٔ فرهنگ و هنرِ گوگل امکان دیدار مجازی از ۵۰۰ موزهٔ جهان را فراهم کرده است:

از میان این ۵۰۰ موزه مثلا می‌توانید از این ده موزه شروع کنید (شخصا ۳ موزه‌ٔ آخر را از نزدیک ندیده‌ بودم و در گردشگریِ آنلاین این چند روز لذت زیادی از تماشایشان بردم):

▪موزهٔ بریتانیا در لندن (British Museum):

موزهٔ Rijksmuseum در آمستردام:

موزهٔ موما در نیویورک:

موزهٔ ون‌گوگ در آمستردام:

گالری اوفیزی در فلورانس:

موزهٔ متروپولیتن در نیویورک:

▪گالری ملی در لندن:

موزهٔ Belvedere در وین:

موزهٔ Leopold در وین:

موزهٔ مانچ در اوسلو:

🔻 طبیعت‌گردی:

مثلا می‌توانید از این چند جا شروع کنید:

قلهٔ اورست – نپال:

گرند کنیون – آمریکا:

ساحل کاهالا – هاوایی:

جنگل آمازون:

🔻تماشای بنا:

مثلا:

دانشگاه آکسفورد – بریتانیا:

تاج محل – هند:

قصر ورسای – فرانسه:

کولوسیوم – رم:

کاخ سفید – آمریکا:

استونهنج – ویلتشایرِ بریتانیا:

🔻 این سایت هم راهنمای خوبی برای گردشگری مجازی رایگان در دیدنی‌ترین نقاط کرهٔ زمین از طریق گوگل است:
http://www.googlesightseeing.com/

🔻در خود سایت گوگل‌استریت‌ویو هم می‌توانید فهرستی طولانی از خیابان‌ها، بناها و جاذبه‌ها در ده‌ها کشور جهان که با کیفیتی نزدیک به واقعیت و امکان چرخش ۳۶۰ درجه قابل دیدن رایگان آنلاین‌اند را ببینید:
https://www.google.com/streetview/